Majstrovstvá Európy U22, Pardubice 2016

 Nikdy som nebol milovníkom správ z podujatí, ale priznávam, že popísať dianie počas týchto ME je niečo iné. Poďme na to, ale od začiatku.

Príprava tímu začala 29. novembra 2015 sústredením v telocvični. Už tu sme jasne naznačili, že staré časy reprezentácií sú preč. Pre neospravedlnenie z neúčasti, boli okamžite vyradené tri hráčky. Osobne mi išlo o to, aby reprezentovanie krajiny opäť znamenalo hrdosť a každá reprezentantka bojovala od prvého dňa prípravy, až po posledný deň šampionátu.

Príprava tímu prebiehala tak často, ako to bolo možné. Absolvovali sme dva prípravné turnaje a posledné dva mesiace sme sa raz týždenne stretávali na spoločných tréningoch. Hlavne spoločné a pravidelné trénovanie nám dalo možnosť pracovať dôsledne na spolupráci v obrane ( ak by nám čas dovolil, určite by sme na nej zapracovali ešte viac J).

Cieľom na samotných ME bolo hrať o medailu, konečne naplniť očakávania a ukázať potenciál, ktorý naša malá „slovenská softballová obec“ má. Poďme teda k samotnému šampionátu.

Deň prvý

Slovensko – Poľsko 9:7

Náš pravidelný rival a veľmi ťažký súper. V Poľsku je softball veľmi podporovaný, za všetko hovorí angažovanie dvoch Holandských trénerov.

ME U22 2016 01 softball ME U22 2016 09 softball

Úvod do zápasu sme mali ako  zo sna a rázom sme viedli 7:1 po treťom inningu. Potom to začalo. Po niekoľkých chybách v obrane a dvoch viacmétových odpaloch bolo rázom 7:4 a dráma mohla začať.  Na začiatku siedmej zmeny sme ale viedli 9:5 a aj keď súper ešte dva body pridal, potrebné víťazstvo sme si už nenechali vziať a zápas skončil 9:7. Pred začiatkom sme si vraveli, že berieme každé víťazstvo a tak sme sa aj postavili k výsledku pri pozápasovom hodnotení.

ME U22 2016 02 softball

Slovensko – Rusko 0:7

Prvý z gigantov a víťaz posledných dvoch šampionátov.

Konečne sme si mohli dovoliť nehrať proti súperovi tejto úrovne ustráchane a nastúpili sme v plnej sile. Výsledok síce vyzerá jednoznačne, no prvýkrát za môjho pôsobenia pri reprezentáciách sa odohralo šesť inningov. Rusky skórovali iba v troch zmenách a to v piatej len na chyby v obrane a aj keď máme v kolónke bodov nulu, hrýzli sme celý čas.  Po skončení sa začalo medzi organizátormi a na tribúnach šepkať o možnosti, že až tak slabé to Slovensko nebude.

Deň druhý

Slovensko – Grécko 5:2

Opäť veľmi nepríjemný súper. Tri hráčky, ktoré ovládajú iba angličtinu a to nadhod, spojka a trojka. Tušili sme že náš útok sa bude musieť ťažko pasovať s touto prekážkou. Ako sa  ukázalo, práve spomínané hráčky boli aj stavebným kameňom gréckeho útoku. Tímový výkon a bojovnosť až do konca vyrovnaného zápasu ale znamenali víťazstvo a v podstate sme už boli jednou nohou v našom vysnívanom play-off.

ME U22 2016 03 softball

Deň tretí

KEĎ SA SNY PLNIA

Holandsko – Slovensko 8:1

Priatelia a kamaráti, bavíme sa tu o tíme z inej planéty, ktorému mohli poslať zlatú poštou a šetriť tak sily všetkých tímov. Hovorím o tíme, kde sa hráčky venujú softballu šesť dní v týždni a niektoré sú členkami širšieho kádra seniorskej reprezentácie. A proti tomuto obrovi sa postavila prevažne budúcnosť softballu u nás doma. Áno prehrali sme o rozdiel, áno nemali sme šancu (v tejto fáze turnaja!). Ale! Prehrali sme menším rozdielom ako Rusko a omnoho menším rozdielom, ako domáce Česko. Zaznamenali sme 5 hittov, čo sa na Holandsko nestáva a skórovali sme, čo tiež nie je bežné. Na stránkach ČSA sme boli po zápase označení za prvý tím schopný vzdorovať tejto obrovskej sile. Tu už bolo jasné že toto nie je „bežný“ tím Slovenska.

ME U22 04 softball

Česká republika – Slovensko 8:12!!!

Stále sa mi vracia knedlík do krku keď spomínam na tento večer. Verím že toto by chcel zažiť každý. Devätnásť ľudí spolu ako jeden, dve perfektné nadhadzovačky, takmer bezchybné pole, náhradníčky, ktorým v návale emócií vyrážajú slzy pri každom zákroku nás či súpera. Diváci Slovenska, pri ktorých máte pocit, že s vami sedia na lavičke. Jasný náskok, dorovnanie súperom a tiebreak, v ktorom som prichádzal do coachovského boxu (inak pre mňa zbytočného :D) s pocitom, že toto bude ten záver „AKO Z FILMU“. Štyri dobehy v tiebreaku, posledný nadhod Dominiky Rampáčkovej, jej pád na kolená a história sa prepisuje. Potom už iba nával emócií a nechuť opustiť to ihrisko. NIKDY NEZABUDNEM NA VEČER, KEĎ MA MOJE DIEVČATÁ ZNOVA NAUČILI MILOVAŤ TÚ HRU BEZMEDZNE, EŠTE RAZ VÁM ZA TO ĎAKUJEM.

ME U22 2016 06 softball  ME U22 2016 10 softball

Deň štvrtý

Ukrajina – Slovensko 2:7

Každý, kto športuje to pozná. Po emotívnom zápase je trošku horšie sa nakopnúť aj na slabšieho súpera. Pre mňa dôležitá štatistika je 0 chýb v obrane! Je pravdou, že sme sa potrápili a zápas sa preklopil na našu stranu až v siedmom inningu. Pozitívom bolo, že tieto Slovenky proste bojujú až do konca a rodí sa niečo nepoznané, víťazná mentalita.

ME U22 2016 07 softball

Deň piaty

Stále ako z rozprávky

Slovensko – Litva 14:4

Do zápasu nastúpila takmer základná zostava MEU22 pre rok 2018. Mali sme síce ťažkosti, ale potom naša mlaď zobrala zodpovednosť do svojich rúk a nakoniec zápas dopadol tak, ako by sa od účastníka play-off čakalo. Musím poznamenať, že žreb bol k nám krutý a vo veľkej horúčave sme boli nútení nastúpiť na najväčší zápas našej histórie hneď po skončení tohto merania síl.

Slovensko – Česká republika 7:9

Tak. Každá rozprávka raz končí, ale dovolím si povedať že táto bitka nemala porazeného. Polovica piatej zmeny a Slovensko prehráva 0:6. Bodík a je koniec… Toto je ale NOVÝ tím Slovenska, toto sú ženy, ktoré museli tvrdo bojovať v doterajšom priebehu turnaja o štyri víťazstvá. Nebyť záznamu a play by play, priznám sa, že doteraz neviem konkrétne popísať, ako sa to stalo, ale na konci piatej zmeny je 6:6. Viem však povedať príčinu vyrovnania, SRDCE a tá povestná TÍMOVOSŤ. Opäť sme v nadstavenom inningu a vyzerá to nádejne. Prichádzajú však štyri chyby a zrazu vedie súper o tri body. Dievčatá vstupujú do útoku vyrovnané a so zdvihnutou hlavou. Každý z nás to už svojim zverenkyniam zakričal „hlavu hore“. Teraz som to ani nemusel kričať. Skórujeme iba raz, ale tím si zaslúži absolutórium. Morálne sme víťazmi a každý na šampionáte nás miluje, prípadne OBDIVUJE.

ME U22 2016 08 softball ME U22 2016 08 softball

 

HODNOTENIE:

Chcem poďakovať všetkým dievčatám za reprezentovanie Slovenska, ani jedna z vás sa nemá za čo hanbiť. Ďakujem, že ste opäť vrátili vážnosť slovu reprezentovať svoju krajinu. Chcem poďakovať mojim dievčatám, Petre Slaninkovej a Linde Petríkovej za ich obrovskú pomoc a tvrdú prácu pri tíme.

Buďte prosím pyšní na naše dievčatá. Chceme presne toto, chceme turnaje, ktoré nám nakopnú slovenský softball opäť k životu. Verím, že práve v tejto generácii je šanca na výchovu aspoň šiestich budúcich tréneriek. Odhoďme ego a nechajme si poradiť dievčatami pôsobiacimi v zahraničí.  Sám som si to zažil a môžem povedať, že som sa opäť veľa naučil.

Berme prosím tento úspech, ako záväzok a nie ako nejaké uspokojenie.

Rivalita v slovenskom softballe je v momentálnej situácii nezmysel a prepáčte za výraz HLÚPOSŤ. Je načase sa spojiť, oživiť mládežnícke súťaže a opäť zaviesť nejaké povinnosti pri vedení žiackych tímov. Môj návrh je, aby každý kto vedie žiacky tím musel vlastniť licenciu 3. triedy od ČSA. Tu som ochotný byť súčasťou tejto výpravy a budem aj šoférom. Ak to bude iba trochu možné, chcem navrhnúť SSA aby na tento výjazd prispela. Ďalej opäť navrhujem vytvorenie akadémie pre hráčky od trinástich do dvadsiatich rokov. Jej najbližším cieľom bude účasť na najbližšom šampionáte U22, ako aj na šampionátoch ďalších kategórií.

 

Hlavný tréner SVKU22 pre rok 2016

Dušan Borbély

fotky - použité z oficiálnej stránky ME U22 2016
fotky celého tímu nájdete vo fotogalérii na stránke SSA

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________

K účinkovaniu nášho tímu pridávame jednu reakciu od organizátora tých ME na Facebooku – Honzu Čecha a následnú reakciu prezidenta ESF p.Van Overbeeka :


Jan Čech
11 júl, 22:56 ·

Absolvoval jsem už hodně turnajů European Softball Federation (ESF) v roli človíčka, který komentuje, pouští hudbu a podobně. Vždycky jsem se těšil na turnaje, spíš na mužské, kde je softball pro mě atraktivnější. Letošní ME Žen do 22 let v Pardubicích mě ale přesvědčilo o tom, že tomu nemusí být tak vždycky. A nemusí to být o kvalitě hry. Udělalo na mě dojem něco úplně jiného. Každý tým fungoval tak jak uměl, jak na hřišti, tak mimo něj. Ale jeden tým na mě udělal dojem jak na hřišti, tak mimo něj, tak co se týče fanoušků a také tady na sociální síti. Od prvního zápasu, který na turnaji odehráli, přes historickou středeční výhru, až po smutný páteční konec. To co předvedl celý tým hráček, trenérů a fanoušků Slovenská softballová asociácia je něco, na co budu asi nejen já dlouho vzpomínat.

Andre Van Overbeek You are so right Jan, for me they were the champions of this tournament. They played with dedication to the sport and players and coaches gave everything they had. It was a team on a mission. There last game brought tears in my eyes. This is why softball is so attractive. Hard work, fighting for every play and willing to eat the dirt. I will remember these games forever. Slovakia team, be proud on this great achievement.

 

Viac informácii o turnaji ako i viac fotiek nájdete :

http://softball-euro2016.cz/galerie

 

Oficiálny odkaz na stránke ESF :

http://www.europeansoftball.org/competitions/detail/63