Majstrovstvá Európy konané v hlavnom meste Chorvátska a v krásnom areáli u jazera Jarun privítalo na prelome júla a augusta celkom 13 národných týmov. Nášmu týmu bola vylosovaná pred turnajom jediná 4-členná skupina a to s Tureckom, Francúzskom a Talianskom. Dva tímy postupujú do top 8, druhé dva budú hrať skupinu o 9.–13. místo.

Deň pred turnajom si ideme po dlhej ceste aspoň zľahka zatrénovať na ihrisko. Nakoniec sme ako jedny z mála stihli aspoň to, ostatným ich tréning prepršal. Na druhom ihrisku sa stretávame s Francúzskom. Pôvodne sme si mysleli na súboj práve s ním o druhé postupové miesto, bohužiaľ už po pár minútach ich tréningu, vidíme, že na toto asi stačiť nebudeme. Ale všetky zápasy začínajú za stavu 0:0.

Deň prvý

Slovensko–Turecko 17:3

Začiatok nám síce nevychádza podľa predstáv, keď naše bežecké chyby súper trestá. V druhej zmene už se však šlapeme k dobrému výkonu a následne zápas v pokoji dohráme. Nutne, ale treba podoknúť, že Turkyne v záveru zaslúžene znížili.

Slovensko–Francie 0:15

Čo si budeme nahovárať – vo Francúzsku ide ženský softball veľmi rýchlo nahor a Francúzky nám to ukázali aj tu. My sme im, ale tak veľké víťazstvo darovali vlastnými chybami, keď obrana viac-menej ani jednu nadhazovačku nepodržala. Škoda.

Den druhý

Slovensko–Itálie 0:13

Talianky, jeden z favoritov turnaja, nás neprevýšli tak výrazne, ako sme se obávali. Po dvoch zmenách bol stav len 0:3 a to znova na naše chybičky. Na začiatku zápasu sme dokonce boli v útoku nebezpečnejší. Treba však podotknouť, že kvalita súpera bola o niekoľko úrovní vyššie ako tá naša.

Končíme teda v skupine tretí a čakajú nás boje o 9.–13. miesto. Súperi nám sú Belgicko, Poľsko a Maďarsko.

Den třetí

Slovensko–Belgie 4:8

Jeden z našich nejpodaranejších zápasov turnaja. Hrajeme dobre v obrane i útoku a súper chvíľkami nevie, čo má robiť. Bohužiaľ v polovici zápasu urobíme niekoľko chýb, či už v poli, či pri behu na métach a to nás stojí i vítazstvo. Treba ale poznamenať, že kvalitu zápasu výrazne ovplyvnili nepresní rozhodcovia, keď po jednom z rozhodnutí bol vylúčený náš kouč.

Den čtvrtý

Slovensko–Polsko 0:16

Poľské hráčky nám nedali ani čuchňúť poriadne k hre. Po prvnej zmene to bolo 0:5, bez toho, že by sme mali šancu čokoľvek naviac zahrať. Neskoršie sme predsa len pár chybičiek pod tlakom vyrobili, ale to už bolo o osudu zápasu jasné.

Den pátý a šestý

V piatok máme hrať o celkové 11. miesto s Maďarskom. Bohužiaľ počasie s programom dňa výrazne zacvičilo a tak jediný poobedný zápas sa „odohral“ v obrovskej mláke za ihriskom a na programu bolo slajdovanie. Myslím, že v tejto súťaži by sme sa podelili o prvé miesto s domácimi.

Slovensko–Maďarsko 10:6

Výhra na záver po veľmi dobrom výkone. Dievčatá nechali na ihrisku všetko a už v druhej zmene bolo skóre 7:0. Súper síce začal doťahovať, my si ale svoje víťazstvo a 11. miesto už nedali vziať.

Zostali sme ešte pozrieť na zápasy o medaile, v ktorých najskôr ČR jasno porazila Rusko a v dramatickom finále Holandsko porazilo Taliansko 2:0.

Poďakovanie patrí všetkým dievčatám, realizačnýmu tímu a taktiež rodičom-fanúšikom za to, že aj keď sa nedarilo, neúnavne fandili.

Ján Čech

Reprezentačný výber tvorili :
Bohušová Kristína
Atkinson Phoebe
Fančovičová Nina
Bohunická Alexandra
Vešperová Tereza
Klasová Tereza
Ondrejičková Timea
Csomorová Terézia
Megová Sophia
Šarkányová Viktória
Šmičková Aneta
Černová Liliana
Borisová Tamara

Realizačný team :
Ján Čech – headcoach
Petr Devera – coach
Jana Fančovičová – coach
Pavel Švec – kondičný tréner
Tomáš Kratochvíl – technický vedúci

Konečné tabuľka ME U16 2019 :
1. Holandsko
2. Taliansko
3. Česká republika
4. Rusko
5. Ukrajina
6. Nemecko
7. Francúzsko
8. Chorvátsko
9. Belgicko
10. Poľsko
11. SLOVENSKO
12. Maďarsko
13. Turecko