Prinášame tentoraz hodnotenie účinkovania našej ženskej reprezentácie na ME v talianskom Bollate z pohľadu hlavného trénera – Dušana Borbélyho.

Počet zúčastnených krajín : 23
Umiestnenie Slovenska : 17
6 víťazstiev / 4 prehry

Slovensko – Nemecko 0:11
Výsledok, ktorý ani náhodou neopisuje silu súpera. Pre mňa nepochopiteľná bezmocnosť v útoku proti nadhadzovačke na úrovni našej ligy. Obrana bola ešte väčšou záhadou. Súper bol papierovo silnejší, ale mám pocit, že sme tento zápas absolútne nezvládli.

Slovakia - Germany 01 Slovakia - Germany 02 Slovakia - Germany 03

Slovensko – Írsko 7:8 (13 inn)
Zápas dvoch rozdielnych tímov. Jeden, ktorý nemá čo stratiť a druhý, hrajúci s vedomím, že hrá o všetko. Nedá sa nespomenúť výkon oboch nadhadzovačiek. Odhádzať 13 inningov a umožniť 3 respektíve 1 bod si zaslúži uznanie.
Áno, my sme boli tímom hrajúcim o všetko a to nám neuveriteľne zväzovalo ruky v útoku. Po vyrovnaní v dohrávke zápasu sme mali okamžitú šancu na ukončenie zápasu. Nezvládnutá squeeze play a následné dva strike outy nás poslali do tiebreaku a tu sme opäť nevyužili ďalšie šance na dotlačenie rozhodujúceho dobehu. Po toľkých urazeniach šťasteny, musel prísť následný trest v podobe prehry a v podstate ukončenia našich nádejí na dobré celkové umiestnenie.

Litva – Slovensko 5:17
Zápas proti softballovému trpaslíkovi. Priebeh sme kontrolovali a dosiahli sme naše prvé víťazstvo na turnaji.

Holandsko – Slovensko 7:0
Zápas, ktorý každému trénerovi vleje chuť pracovať ďalej aj v takto nevydarenom turnaji. Vynikajúci výkon nadhadzovačky a aj keď to štatisticky tak nevyzerá, sebavedomé výkony všetkých hráčok v útoku. Nebyť chýb v obrane, podľa mňa spôsobených psychickou únavou z predchádzajúcich zápasov, mohol byť výsledok ešte krajší. Ak donútite trénera holandskej reprezentácie ulievať a postaviť do kruhu najlepšiu nadhadzovačku, podali ste dobrý výkon.

Grécko – Slovensko 10:0
Tento zápas si naopak dovolím označiť za náš najhorší na turnaji. Veľa zbytočných chýb v obrane a opätovná bezmocnosť v útoku. Áno o súperovi by sa dalo napísať veľa ohľadom zostavy a národnosti hráčok, ale s tým nič nezmôžeme. Je to novodobý trend softballu v Európe a treba to brať ako fakt. S hráčkami z Ameriky sa budeme teraz stretávať pravidelne a očakávam ešte viac dopĺňané tímy, ako tento rok. Tréner Rakúska to povedal pekne „Ďakujeme vám za míňanie vašich peňazí na americké hráčky, aby ste tie naše urobili lepšími.“ Ja by som si to zobral za prístup, aký musíme zaujať.

Slovensko – Bulharsko 8:6
V mojej trénerskej kariére bolo každé stretnutie s Bulharskom veľký boj a potvrdilo sa to aj tento rok. Nevyspytateľné pálkarky, schopné odpáliť viacmétový odpal z nadhodu viditeľne mimo zóny a zároveň pozrieť si tri nadhody do stredu zóny. Musím povedať, že som bol veľmi spokojný aj s tesným víťazstvom.

repre zien v softballe 2017

Slovensko – Izrael 9:2
Tento zápas ukázal ako funguje softball. Bezchybná obrana a trpezlivosť v pálkarskom boxe nám zabezpečili jednoznačnú výhru aj napriek tomu, že súper mal viac úspešných odpalov.

Maďarsko – Slovensko 2:14
Náš tradičný súper nás ničím neprekvapil a po jasnej výhre sme sa už mohli naplno sústrediť na zápas o víťaza spodnej skupiny.

Švajčiarsko – Slovensko 0:5
Matematika bola jednoznačná, výhra zabezpečovala naše konečné sedemnáste miesto. Hneď prvá pálkarka Švajčiarska si pripísala úspešný odpal, ten bol ale zároveň jediným v celom zápase zo strany súpera. My sme ich zaznamenali deväť. Obrana bez jedinej chybičky a máte recept na úspech.

Slovensko – Dánsko 12:5
Posledný zápas turnaja, aj keď už nemohol ovplyvniť konečné poradie, bol stále zápasom majstrovstiev a reprezentovali sme našu krajinu. Dievčatá k nemu pristúpili zodpovedne a jednoznačne sme si so súperom poradili.
Hodnotenie

Tento turnaj považujem za veľký neúspech a za návrat do reality. Hľadať vinníkov a ukazovať prstom by bolo ľahké. Ja sám na sebe viem nájsť niekoľko chýb, ale bol to zážitok, ktorý som potreboval, aby som aj ja, ako tréner, mohol napredovať.

Ako sa posunúť na vyššie priečky? Základy a práca mimo zápasov. Je neodškriepiteľné, že počas hry chceme všetci urobiť maximum pre výhru, ale o úspechu v športe, sa rozhoduje v príprave. Softball je o sústavnom drile a taktike. Dva tréningy týždenne nám na lepšie umiestnenie stačiť nebudú a veriť v dostatočnú kondíciu, zabezpečenú zimnou prípravou je naozaj smiešne. Uvedomujem si, že sme všetci len amatéri a reprezentácia krajiny je pre nás hrdosťou – no veľkou obetou zároveň. Máme však v sebe toľko sily obetovať športu ešte viac? Neviem! Viem, že šport je najkrajší v tom, že nedá nič zadarmo, ale vráti len to, čo mu sami dáme.

Čaká nás najväčšia akcia v histórii softballu na Slovensku. Odhliadnuc od náročnosti organizácie takého podujatia je to obrovský záväzok pre hráčky v tejto vekovej kategórii. Príprava musí byť absolútnou prioritou  a viem sľúbiť, že ak dostanem dôveru, bude aj tvrdá a nekompromisná.

Záverom chcem poďakovať všetkým hráčkam za reprezentáciu, či už na šampionáte, alebo v príprave. A rovnako každému, kto robí niečo pre záchranu tohto krásneho športu na Slovensku, či už trénerom, alebo funkcionárom. Cesta bude dlhá a ťažká, ale stále je na konci to povestné svetielko.

Výprava Slovenska bola v tomto zložení :

Borbély Dušan  – headcoach
Gutvirt Petr – coach
Lalúhová Katarína – fyzioterapeut
Merczová Michaela – scout

hráčky :
Borkovičová Victória
Čambálová Monika
Dinková Dáša
Ferancová Laura
Gombíková Miriama
Gunišová Lenka
Chalupková Martina
Lencsesová Lucia
Mešťanová Dominika
Mimouni Sarah
Pavlačková Michaela
Petergáčová Ivana
Petríková Linda
Rampáčková Dominika
Rudohradská Hana
Slaninková Petra
Suchoňová Lucia

Dušan Borbély
hlavný tréner reprezentácie žien